Kosmiczne osiedle u podnóża Zamku w Chęcinach
Pochodzący z Kielc architekt Marcin Janus przygotował niezwykły projekt futurystycznego osiedla domków jednorodzinnych, które mogłoby stanąć u podnóża Zamku w Chęcinach. Wizualizacje na pierwszy rzut oka wyglądają jak typowe Science Fiction. Jednak cała koncepcja jest bardzo spójna i dobrze przemyślana. Niewykluczone, że w przyszłości właśnie tak będą wyglądały osiedla mieszkaniowe.
– Tematem mojego projektu było nowoczesne osiedle domków jednorodzinnych. Głównymi założeniami było stworzenie atrakcyjnej zabudowy z uwzględnieniem tradycji lokalnego budownictwa, lokalnych idei, a także wykorzystanie najnowocześniejszych narzędzi i technik do projektowania architektonicznego które pomogły w stworzeniu systemu domów „atypowych” które są wytwarzane w fabryce, składane na miejscu budowy dzięki czemu obniżono koszty realizacji. – informuje Marcin Janus.
– Projekt wygląda bardzo futurystycznie, jego założeniem nie było możliwa wykonalność w dzisiejszych czasach, a zbadanie możliwości działki wykorzystując zdobytą wiedzę o najnowszych technologiach. Kształt domów nawiązuje do lokalnych Gołoborzy, gdzie domy są indywidualnie kształtowanymi głazami i kamieniami – każdy dom jest inny, ale typowy. Konstrukcja domów jest drewniana. – opowiada o swoim projekcie architekt.
– W projekcie użyto bardzo dużo rozwiązań pro ekologicznych, np. na całej działce zupełnie zlikwidowano ruch kołowy samochodów (zastąpiono go elektrycznymi samochodami dostępnymi z podziemnego garażu po zaparkowaniu auta przez mieszkańca lub gościa) na działkę dostęp mają jedynie samochody służb ratowniczych. Działka jest ogólnie dostępna, nie posiada ogrodzeń, podziałów na ogródki, panuje ogólnodostępna przestrzeń wspólna, na całej działce wstęp wolny mają zwierzęta, w części przy zbiorniku wodnym znajduje sie stajnia dla koni, hodowla bydła na potrzeby dostarczenia mleka i nabiałów dla mieszkańców. – dodaje Marcin Janus.
– Od dawna chciałem stworzyć ciekawy projekt w regionie z którego pochodzę. Bardzo bliskie są mi ideały lokalnego budownictwa, oraz lokalne idee które wywarły bardzo mocny nacisk na ostateczny wygląd projektu. Dodatkowym atutem jest bliskość pięknego zamku, oraz bardzo ciekawego architektonicznie budynku ECEG. Dodatkowym atutem jest lokalizacja działki, przy drodze Kraków-Warszawa. Projekt może być swoistym studium możliwości rozwoju działki, oraz przyciągnąć inwestorów z dużych miast. Osiedle może być traktowane jako wizja powstania w podobnym miejscu ośrodka wypoczynkowego.- opowiada autor projektu Marcin Janus.
Marcin Janus jest kielczaninem. Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej, oraz międzynarodowy wydział Architecture for Society of Knowledge Politechniki Warszawskiej. Projekt futurystycznego osiedla u podnóża Zamku w Chęcinach był jego pracą dyplomową. Więcej informacji na temat architekta oraz inne ciekawe projekty w tym np. wertykalne farmy przyszłości można znaleźć na jego stronie internetowej FROG STUDIO pod adresem: frog-studio.pl
Źródło: naszekielce.com